9 gündür kayıp olan Gülşen Keskin bulundu !

Neden Mutsuz Oluyoruz ?

İranli Reyhaneh Jabbari’nin idam öncesi mektup yayimlandi

Bebek tecavüzü ile ilgili şok gelişme

Yeniden moda olan hastalık yumurta alerjisi (eggallergi)..

Foto Galeri, Genel, HABERLER 14.07.2016
2.162 kez okundu

Yaz sıcaklarınında gelmesiyle tekrar gündeme gelen yumurta alerjisine dikkat edilmesi gerekiyor. Vücudunuzda kaşınma ve kızarıklık istemiyorsanız tabi.!

alerji

Yumurta alerjisi?

Gıda maddelerine karşı alerjik tepkiler, vücudun yiyecekteki bazı proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklanmaktadır. Yumurta alerjisi, çocuklarda görülen en yaygın gıda maddesi alerjilerinden birisidir. Bazıları, yumurtanın en ufak miktarına bile, çok şiddetli şekilde tepki göstermektedir. Bazıları ise, ağır rahatsızlıklara neden olmayan, hafif derecede tepkiler göstermektedir. Yumurta ve gıda maddesi alerjisi, yetişkinlere nispeten çocuklarda daha yaygındır. Bir çokları, küçük yaşlarda yumurta alerjisinden kurtulmuş olur, ancak bazıları yetişkin yaşlarda da yumurtaya karşı tepki göstermeye devam edebilir. Gıda maddesi alerjisi olan çocukların çoğu birden fazla gıda maddesine tepki gösterir, ancak yumurta alerjisi sadece tek başına görülür. Beslenmenin sağlıklı ve dengeli olabilmesi için, kesilmesi gereken önemli gıda maddelerinin yerine iyi alternatifler ve telafiler bulmak gereklidir.

yumurta

Yumurta alerjili kişilerde yumurta hangi tepkilere sebep olur?

Yumurta alerjili kişilerin, yumurta yediği veya yumurta içeren yiyecekler yediği zaman görülen tepkiler, kişiden kişiye değişmektedir. Bunlara örnek olarak ishal, mide ağrısı, kurdeşen, astım, egzamanın azması, solunum sorunları/astım ve alerjik şok verilebilir.

Kişi neye tepki gösterir?

Tepkiye sebep olan yumurta proteinleridir. Bunlar hem yumurta akında hem de yumurta sarısında bulunur. Bazı yumurta alerjili kişiler, kızartılmış yumurta kokusu ve haşlanmış yumurta buharından dolayı astım ve/veya alerjik nezle belirtileri ile tepki gösterirler. Bazen, gözleme kızartmalarından (yumurta ve süt alerjen buharı) gelen kokular tek başına alerjik tepkiyi tetiklemeye yeterli olabilir.

Yumurta alerjisi nasıl tedavi edilir?

Gıda maddesi alerjisi, alerjiye sebep olan yiyeceklerin besinden çıkarılması ile tedavi edilir.

yumurta2

Yumurta nerede bulunur?

Yiyeceklerdeki yumurta, yumurta akı, yumurta sarısı, yumurta tozu, mayonez ve ovalbumin olarak etiketlerde belirtilir.

Yumurta içeren gıda maddelerine örnek olarak kekler, bisküvit, soslar, remoulade, mayonez, hardal, spageti, makarna, gofre, gözlemeler, çikolata dolu tatlılar, değişik makarna türleri, çikolatalar, ekmekli yiyecekler ve gratinler verilebilir. Bu nedenle, kişinin gıda maddelerini yemeden önce etiketteki malzeme listesini iyice okuması gerekir. Gıda maddeleri yönetmeliklerine göre, yumurta katılmış bütün ürünlerin malzeme listesinde bu belirtilecektir.

MMR gibi bazı aşılar, tavuk embriyonundan geliştirilmiştir, ancak aşı genelde yumurta alerjili kişilerde tepkiye neden olmaz. Grip aşısı gibi diğer aşılara tavuk yumurtası bulaşmış olabilir. Bu nedenle, yumurta alerjisi olan kişilerin, bu tür aşılara tepki göstermedikleri tespit edilmeden, bu aşıları kullanmaması lazımdır. Bu alandaki uzmanlar, yumurta alerjili çocukların sağlık ocağında güvenli şekilde aşılanabileceğini belirtmektedir. Ancak, alerjili kişilerin aşısının doktor kontrolü altında yapılması tavsiye edilir.

yumurta3

Yumurta alerjisi olan kişiler neler yiyebilirler?

Yumurta, besin dolu bir yiyecektir, ancak besin yönünden iyi alternatifler mevcuttur. Kek, bisküvit, tüketime hazır yiyecekler ve benzeri ürünlere sınırlamalar getirdiği için, yumurta alerjisi, herşeyden önce günlük bir mücadeledir. Yumurta, fırın ürünleri için önemli özelliklere sahiptir. Çok iyi bağlama özelliği vardır ve kabartmaya katkısı olur.

No Egg ve Egg Replacer gibi, yumurta yerine kullanılabilecek ürünler mevcuttur. Bunlar, aynı bağlama ve pişirme özelliklerine sahiptir, ancak aynı besin içeriğine sahip değildir.

Yumurta telafileri, su ile karıştırılmalı ve kullanılmadan önce iyice çırpılmalıdır. Çoğu zamanlarda, daha fazla kabartma tozu veya sodyum bikarbonat kullanılması, etkili ve ucuz telafi olarak görülebilir. 1 adet yumurta yerine 1 kaşık kabartma tozu kullanılabilir.

Değişik tür bisküvitler, keklerin yerine kullanılan popüler alternatiflerdir. Örnek olarak, Kornmo, Marie, Mummi, Tom ve Jerry, ve Ritz süt ve yumurta içermez. Bir çok hazır kek karışımları da yumurta içermez.

Tatlılar yerine çilekler ve meyveler iyi alternatiflerdir. Çikolata soslarının ve jölelerin bir çoğu yumurta içermez. Dondurulmuş şerbet de en basit tatlılar arasındadır. Ancak şerbetin yumurta içerebileceğine dikkat edin.

alerjii5

Yumurta alerjisi kimlerde görülür?

Gıda maddesi alerjisi, genelde 2 aylık küçük çocuklarda yaygındır ve genelde 4-5 yaşlarında kaybolur. Bazılarında 6-7 yaşlarına kadar devam eder. Yumurta alerjisinin gençlerde ve yetişkinlerde görülmesi nadirdir.

Gıda maddelerinin etiketlemesi:

Bazı gıda maddeleri, “yumurta kalıntıları içerebilir” (kan inneholde spor av egg) şeklinde etiketlenir. Bu, gıda maddesinin hazırlanmasında yumurtanın kullanıldığı anlamına gelmez, ama ürünün imalat esnasında yumurta kalıntıları ile teması olduğu anlamına gelir. Yumurta alerjili birçok kişi, çok az miktardaki yumurtaya tepki göstermez ve “kalıntıları içerebilir” etiketli ürünleri yiyebilir. Herkes, aile doktoruna danışarak, alerjisinin ağırlık derecesini tespit etmeli, ve buna göre, kalıntı içeren ürünleri tüketip tüketemeyeceğini bilmelidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir
Bebek tecavüzü ile ilgili şok gelişme

Bebek tecavüzü ile ilgili şok gelişme

28.10.2016
2.322 kez okundu
Öfke Nedir ve Öfke Kontrolü

Öfke Nedir ve Öfke Kontrolü

27.10.2016
3.753 kez okundu
9 aylık Suriyeli bebek tecavüzden öldü

9 aylık Suriyeli bebek tecavüzden öldü

22.10.2016
21.038 kez okundu
Çocuk tecavüzcüsünden haber var

Çocuk tecavüzcüsünden haber var

21.10.2016
19.187 kez okundu
2,5 yaşındaki çocuğa işkence

2,5 yaşındaki çocuğa işkence

20.10.2016
1.311 kez okundu
Kaynak saçlar nereden geliyor ?

Kaynak saçlar nereden geliyor ?

19.10.2016
3.519 kez okundu
Taciz eden kayınpederini öldürdü

Taciz eden kayınpederini öldürdü

13.10.2016
6.284 kez okundu
10 aylık bir kız bebeğe tecavüz

10 aylık bir kız bebeğe tecavüz

08.10.2016
13.666 kez okundu
Bunlar da var!
Kaynak saçlar nereden geliyor ?

Kaynak saçlar nereden geliyor ?

19.10.2016
3.519 kez okundu
İşte darbecilerin silahları.!

İşte darbecilerin silahları.!

30.07.2016
748 kez okundu
iOS 9.3.1 güncellemesi geldi!

iOS 9.3.1 güncellemesi geldi!

01.04.2016
489 kez okundu
İnsanlık Tarihine Yön Veren 10 İcat

İnsanlık Tarihine Yön Veren 10 İcat

10.08.2016
1.081 kez okundu
Türk Televizyonlarının İlk Reklamı

Türk Televizyonlarının İlk Reklamı

07.07.2016
1.247 kez okundu
Birazda Magazin.26.07.2016

Birazda Magazin.26.07.2016

26.07.2016
451 kez okundu