9 gündür kayıp olan Gülşen Keskin bulundu !

Neden Mutsuz Oluyoruz ?

İranli Reyhaneh Jabbari’nin idam öncesi mektup yayimlandi

Bebek tecavüzü ile ilgili şok gelişme

Tesadüfen bulunan 10 icat

BİLİM-TEKNİK, EĞLENCE 05.08.2016
2.513 kez okundu

Hayatımızın her alanına yer etmiş 10 tesadüf sonucu bulunmuş icat.

1.Ped

haber içerik

Kimbery Clark adında bir girşimci 1. Dünya Savaşı sırasında yaralanan Amerikan askerlerinin kanamalarını durdurmak için bir ürün üretmeye karar verdi ve ürettiği ürün pansuman için çok tutulmasa da kadın pedi olarak satılmaya başladı.

2.Coca-Cola

Morfin bağımlığına alternatif olarak bir eczanede üretildi ve şu an Dünya’nın en fazla tercih edilen içeçeği.

3.Sakızimages

Kimyacı Thomas Adams sakızı plastik yerine geçebilecek, daha ucuz ve doğaya daha az zarar veren bir kimyasal olması için üretti.Ama ne yazık ki onun da bu girşimi ağızlarımıza sakız olmaktan öteye geçemedi.

4.Japon yapıştırıcısı

indir

2. Dünya Savaşı sırasında daha iyi bir dürbün yapmaya çalışırken bulunmuş.Bunu nasıl becerdiler inanın biz de anlamadık.

5.Paslanmaz Çelik

paslanmaz-celik-cubuk

Daha dayanıklı silahlar üretmeye çalışırken yanlışlıkla Hanry Brear paslanmaz çeliği üretti.Büyük ordulara silah tedarik etmeyi planlarken, birdenbire çaydanlık toptancılarına çelik temin etmek gerçekten yıkıcı olsa gerek.

6.Post-İtDSC_4213asm

Beyaz yakalı çalışanların not almak için ofisteki bütün eşyaların üzerine yapıştırdıkları bu renkli kağıtlar, uzay araçlarında kullanılmak üzere daha iyi bir yapıştırıcı aranırken bulunmuş.

7.Oyun Hamuruoyun_hamuru_sevimli-ev

1955 yılında Joseph ve Mcvicker adındaki iki kafadar duvar kağıdı temizlemek için bir kimyasal üretmeye çalışırken, farkında olmadan çocuklara büyük bir hediye icat etmiş oldular.

8.Teflon

aid1403902-728px-Clean-Teflon-Step-5-Version-2

Annelerimizin ”Aman metal kaşık sürme, çiziliyor” diye bizi sürekli uyardıkları teflon tavaların üretilmesini sağlayan mucit, Roy Plunkett adın da soğutucu üzerine çalışan bir teknisyendi.Soğutucu üretmeye çalışırken tavaların ana malzemesi olan teflonu bulmuş oldu.

9.Mikrodalga Fırınlar

nce6hs (1)

Savunma ürünleri üreten bir firmada çalışan Percy Spencer adındaki bir mühendis, elektriği bir anda toplayan bir sistem üzerinde çalışıyordu.Tam bu sırada cebindeki çikolatanın bir anda eridiğini fark etti ve girşimcilik ruhuyla bunu fırın olarak piyasaya sürdü.

10.Sakarin

indir (1)

Araştırmacı Constantin Fahlberg 1879 yılında kömür katmanı üzerinde çalışıyordu, eve döndüğünde karısının kendisine verdiği kurabiyerlerden tattı ve normalden daha tatlı olduğunu fark etti.Daha sonra buna çalışmalar sırasında eline bulaşan bir maddenin sebep olduğunu anlayıp sakarini üretti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.