9 gündür kayıp olan Gülşen Keskin bulundu !

Neden Mutsuz Oluyoruz ?

İranli Reyhaneh Jabbari’nin idam öncesi mektup yayimlandi

Bebek tecavüzü ile ilgili şok gelişme

Kahverengi ve beyaz şeker arasındaki fark nedir ?

Genel 04.04.2016
605 kez okundu

Kahverengi-Beyaz-Seker

Kahverengi ve beyaz şeker arasındaki fark hep konuşulur, tartışılır. Üretim esnasında hemen hemen aynı işlemden geçen, kahverengi ve beyaz şeker arasında ne fark var? Kahverengi şekerin daha az işlem görmüş olması nedeniyle daha doğal olduğu bilgisi tamamen yanlış mı? İşte Kahverengi ve beyaz şeker arasındaki farklar

Beyaz şekerin zararları gündeme geldikçe kahverengi şeker daha çok tercih edilmeye başlandı. Sağlıklı beslenmek isteyen ya da diyet yapanlar kahverengi şekeri kullanıyorlar. Çünkü diğerine oranla daha az işlem görmüş olduğu söyleniyor. Ama bu doğru değil.

Aslında her iki şeker türü de üretimi esnasında aynı süreçten geçiyor. Kahverengi şekerin daha az işlem görmüş olması nedeniyle daha doğal olduğu bilgisi tamamen yanlış. Rafine işleminden geçen beyaz şekere belli bir miktar melas (koyu renkli bir şurup) katılıyor ve kahverengi şekere dönüşmesi sağlanıyor. Bu aşamaya dek her iki şeker de kimyasal anlamda aynı içerikte. Kahverengi şekerin tadı melastan ötürü değişiyor ve sanki daha az şekerliymiş gibi hissediliyor. Oysa aradaki fark gram başına sadece 0,23 kalori. Fakat kahverengi şekerin kristalleri daha küçük olduğu için aynı hacimdeki kahverengi şeker, beyaz olana oranla fazla kalori içerir. Ayrıca vücudumuz her iki şekeri de aynı işlemlerden geçiriyor. Yani beyazı mı yoksa kahverengi olanı mı tükettiğimize aldırmadan, aynı şekilde işliyor. Üstelik besin değerleri de aynı.

Aslında beyaz ve kahverengi şeker arasında kimyasal açıdan tek bir fark var. Melasla kaplı şeker kristalleri, kahverengi şekerin daha fazla nem tutmasına sebep oluyor. Sonuçta biri diğerinden daha doğal ya da daha sağlıklı değil.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
BlackBerry’den klavyesiz telefon.

BlackBerry’den klavyesiz telefon.

29.07.2016
380 kez okundu
Çocuk tecavüzcüsünden haber var

Çocuk tecavüzcüsünden haber var

21.10.2016
19.040 kez okundu
9 aylık Suriyeli bebek tecavüzden öldü

9 aylık Suriyeli bebek tecavüzden öldü

22.10.2016
20.852 kez okundu
Ölümcül Robot Dövüşleri

Ölümcül Robot Dövüşleri

21.08.2016
724 kez okundu
Nedir Bu Panama Belgeleri ?

Nedir Bu Panama Belgeleri ?

04.04.2016
564 kez okundu
Samsung, bu yıl Apple’ı geçti.

Samsung, bu yıl Apple’ı geçti.

30.07.2016
245 kez okundu
İnsanlık Tarihine Yön Veren 10 İcat

İnsanlık Tarihine Yön Veren 10 İcat

10.08.2016
954 kez okundu