9 gündür kayıp olan Gülşen Keskin bulundu !

Neden Mutsuz Oluyoruz ?

İranli Reyhaneh Jabbari’nin idam öncesi mektup yayimlandi

Bebek tecavüzü ile ilgili şok gelişme

İnsanlığın büyük buluşu ”Ateş”, bulunuş efsanesi ve Olimpiyatlar

dünya, EĞLENCE, Foto Galeri, Genel, spor 11.08.2016
862 kez okundu

Prometheus efsanesine göre, Dünya çok eskilerde başka varlıklar tarafından yönetilmekteydi.Bunlardan bazıları Titan(Titan), Okyanus(Okeanus), Gökyüzü(Uranus) ve Toprak(Gaia)’idi. Joachim_Wtewael_-_The_Battle_Between_the_Gods_and_the_Titans_-_WGA25902Yukarıdaki fotoğrafta da bu savaşa ait bir betinleme.Görünüşe göre epey korkunç bir savaş yaşanmış.

Sonraki zamanlarda Zeus’un ortaya çıktı, ve Titanların hakimiyetine son vermek için bir savaş başlattı.Savaşı kazanan Zeus’un bütün gücü eline aldığı alnlatılır bu efsanede.Bu büyük savaştan önce iki titan, Klymene ve İapetos evlenmiş,  dört tane çocukları olmuş bu evlilikten. Hepsi kuvvetli, güçlü, zeki ve özgürlük tutkunuymuş. Atlas çok cesurmuş, hatta Zeus’u bile sallamazmış. Bu yüzden bir gün Zeus çok kızıp onu  “Dünya’yı omuzlarında taşımaya” mahkûm etmiş.Yaktı gencecik çocuğun başını Zeus.

Atlas-PrometeoTaşınan komşumuza yardım etmek için bile taşıdığımız kanepelerden sonra günlerce kendimize gelemediğimizi düşünürsek, Atlas’ın hali epey içler acısı duruyor.:(

Hatta şu an haritaların bulunduğu coğrafi kitapların adına atlas denmesinin sebebi de budur, yani Atlas adındaki Yunan tanrısından gelmektedir bu isim.Atlas’ın kardeşlerinden diğeri olan Menoitios ise çok kibirli ve zekiymiş.E tabikiki de Zeus efendi bu zeki kardeşe de tahammül edememiş ve onu da hoop yer altına göndermiş.

800px-Jupiter_Smyrna_Louvre_Ma13

Tanrıların Kralı olarak anılan, elindeki şimşekle tüm Dünya’ya hakim olan Zeus’a ait bir heykel.

Diğer kardeşi de Pandora ile evlendirip, başından savdıktan sonra geriye kardeşler arasında en sakin ve akıllı olan titan Prometheus kalmış.Ama Prometheus’un çok özel bir yeteneği varmış, babası gibi oda geleceği görebiliyormuş.Bu yüzden Zeus için önem arz eden bir titanmış.Bunun yanında Zeus’un yaptığı zalimlikleri ve insanlar onu tahtından indirmesin diye insanlardan sakladıkları şeylerden çok rahatsızmış.

429

Zeus insanlar kendisini tahtan indirmesin diye birçok önlemler almış. Herkesten şüpheleniyormuş, evhamlı bir kral gibi davranıyormuş. Bütün besinleri toprağın altına saklamış, insanlar kolayca bulamasın, işleri zorlaşsın diye.Bununla da yetinmemiş Zeus ve  önemli bir silah olan bilgi ateşini de onlardan, insanlardan saklamış. İnsanların bilgi ateşini bularak bilgilenmelerini, kendine karşı ayaklanmalarını istemiyormuş. Prometheus, bu bilgi ateşini insanlara götürmeye karar vermiş. Böylece insanlar zalim Zeus ‘la başa çıkabilirlermiş.

Mapa_de_God_of_War_3

Bugün Yunanistan topraklarında bulunan İda Dağı’nın mitolojik bir betimlemesi.

Prometheus, insanlara bilgi ateşini vermenin ağır bir suç olduğunu biliyormuş. Bir sabah erkenden yola çıkmış. Yanına “narteks”  çiçeğini almış. Bu narteks çiçeği, ateşe çok benzermiş. Tanrılar katında, İda dağında ateşin yanına ulaşmış, nöbetçiler uyuyormuş.Gizlice bilgi ateşini alıp, yerine narteks çiçeğini koymuş. Hemen insanların yanına dönmüş. İnsanlara bilgi ateşini getirmiş işte! Artık bu ateşi korumak ve büyütmek insanların göreviymiş

Heinrich_fueger_1817_prometheus_brings_fire_to_mankind

Prometheus’un ateşi nöbetçilere görünmeden gizlice kaçırdığı anı anlatan bir resim.

Zeus olanları duyunca deliye dönmüş.Prometheus’u bir dağa zincirlemiş. Ona korkunç bir ceza vermiş. Her gün bir kartal geliyor ve Prometheus’un karaciğerini yiyormuş. O gece yeniden karaciğeri oluşuyormuş Prometheus’un. Yenilenen karaciğer de, kartalın ertesi günkü yemeği oluyormuş. Bu bitmeyecek bir işkenceymiş. Prometheus, sakinmiş çünkü insanların bilgi ateşini büyütüp, onu kurtaracaklarını biliyormuş.Gerçekten en korkunç ceza Prometheus’a verilmiş, her ne kadar efsane de olsa üzüldüm açıkçası…

182 Zincire Vurulmuş Prometheus Promethues Bound - Jordaens

Prometheus’a verilen cezanın anlatıldığı bir resim.

Prometheus’un bu yürekliliği insanlığın yoluna ışık tutmuş ve ateşe sahip olmayı öğrenmiş insan.Efsane böyle diyor valla, biz de onun yalancısıyız.Dört yılda bir yapılan Olimpiyatlar, Prometheus şerefine yapılır.Olimpiyatlar’ın açılışı sırasında bir sporcu elinde meşale ile koşar ve olimpiyatlar böyle başlar.İşte bu açılış seremonisi Prometheus’un elinde ateşle İda Dağı’ndan insanlara doğru koşuşunu temsil etmektedir.

olimpiyat-mesalesi-brezilya-da-644

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir
10 aylık bir kız bebeğe tecavüz

10 aylık bir kız bebeğe tecavüz

08.10.2016
13.671 kez okundu
Ölümcül Robot Dövüşleri

Ölümcül Robot Dövüşleri

21.08.2016
825 kez okundu
100 yılın Saç Modelleri ve Kadınları

100 yılın Saç Modelleri ve Kadınları

20.08.2016
1.447 kez okundu
Herkes bu gece gökyüzüne baksın!

Herkes bu gece gökyüzüne baksın!

12.08.2016
1.773 kez okundu
İnsanlık Tarihine Yön Veren 10 İcat

İnsanlık Tarihine Yön Veren 10 İcat

10.08.2016
1.085 kez okundu
Tesadüfen bulunan 10 icat

Tesadüfen bulunan 10 icat

05.08.2016
2.554 kez okundu
Göklerdeki 5 Dev Uçak

Göklerdeki 5 Dev Uçak

04.08.2016
908 kez okundu