9 gündür kayıp olan Gülşen Keskin bulundu !

Neden Mutsuz Oluyoruz ?

İranli Reyhaneh Jabbari’nin idam öncesi mektup yayimlandi

Bebek tecavüzü ile ilgili şok gelişme

Açık alanda artık sigara yasak !

Genel 03.04.2016
664 kez okundu

Sağlık Bakanlığı sigara yasağını; üniversite kampüslerini, plajları ve açık hava mekanlarını kapsayacak şekilde genişletecek. Plajlarda ve mekanlarda masalar sigara içilen ve içilmeyen bölüm olarak ikiye ayrılacak. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, açık alanda sigara kullanımına yönelik düzenlemeye son şeklinin TBMM’de verileceğini söyledi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bakanlar Kurulu toplantısında, daha çok sağlık çalışanlarının özlük hakları ve il sağlık yönetimlerinin yeniden yapılandırılması başlıklarıyla bilinen pakete, sigara yasağını genişleten hükümlerin de gireceğini belirtti.

Plajlar ve mekanlar sigara içilen ve içilmeyen bölümler olarak ayrılacak

Sigara-Yasagi-02

Cami bahçeleri ve çocuk parklarında, yürüyüş ve spor yapılan mekânlarda sigara içilmesi yasaklanacak ve açık hava mekânlarında sigara içilen/içilmeyen masalar ve bölümler birbirinden ayrılacak.

Yasak alanlara üniversite kampüsleri de eklenecek ve plajlarda ise şezlonglar sigara içilen ve içilmeyen olarak ikiye ayrılacak.

 

‘Geçtiğimiz 7 yılda başlattığımız sigarayla mücadelede Türkiye çok önemli bir başarı elde etti’

Sigara-Yasagi-03

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gazetecilerle bir araya geldiği sohbet toplantısında, açık alanda sigara kullanımına yönelik düzenlemeye son şeklinin TBMM’de verileceğini anlattı.

Türkiye’nin koruyucu sağlık hizmetlerinde önümüzdeki dönemde çok daha güçlü bir sahiplenmeyi başarmak zorunda olduğunu aktaran Müezzinoğlu, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz 7 yılda başlattığımız sigarayla mücadelede Türkiye çok önemli bir başarı elde etti. Bu hafta Kanser Haftası, vatandaşlarımızın en çok korktuğu da kanser olmalı. Kanserle mücadelemizde yüzde 8 ile 10 arasındaki bir oranda düşüşü yakalamaya başladık. Yüzde 10 çok büyük bir rakam. Tütüne bağlı gelişen yeni kanser sayısı erkeklerde yıllık 33 binden 30 binlere inmiş. 3 bin vatandaşımıza, kanser teşhisi koymamayı bu mücadele sonrası başarmışız. Bunu daha iyi noktaya taşısak, bu 25 binlere inecek. Bütün kanserlerde 33 binden 30 bine, akciğer kanserlerinde ise 22 binden, 19 bine inmeyi başarmışız. Bu çok önemli bir başarı. Biz bu mücadeleyi vermeseydik bu 33 bin rakamı karşımıza 35 bin olarak gelecekti.

‘Kapalı dolaplarda satılacak’

“Şu anda yakaladığımız başarıyı daha güçlü hale getirmemiz lazım. Bunun için de belirli düzenlemeler getirdik, bunlardan biri vitrinlerde satış yerine kapalı dolaplarda satış. Açık alanda içiliyor. Açık alanda yüzde 25’lik bir alanda sigara içilebilir. Mesela bir çay bahçesini düşünün, buranın yüzde 25’lik diliminde sigara içilen bir bölüm, diğer 75’lik diliminde içilmeyen bölüm. Bu anlamda Bakanlar Kuruluna düzenleme yetkisi de veriyoruz yüzde 50’ye kadar. Otellerin plajlarında sınırları belli. Bu sınırlardaki şezlongların yüzde 50’si sigara içilemeyen, yüzde 50’si içilebilen bölüm. Alanlara göre oranlarda artma, eksilme olabilir. Çocuk parklarında sigara içimini yasaklıyoruz. Normal parklarda ise sınırlama getiriyoruz.”

AVM’lerin, hastanelerin giriş çıkışlarında da sigaranın yasaklanacağını, buralarda da özel alanlar belirleneceğini dile getiren Müezzinoğlu, ayrıca üniversite kampüslerinde sigara satışının yasaklanması gibi düzenlemeleri TBMM’ye havale ettiklerini söyledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Çocuk tecavüzcüsünden haber var

Çocuk tecavüzcüsünden haber var

21.10.2016
19.097 kez okundu
Göklerdeki 5 Dev Uçak

Göklerdeki 5 Dev Uçak

04.08.2016
848 kez okundu
4.5 G Nedir ?

4.5 G Nedir ?

01.04.2016
463 kez okundu
4.5G tarifeleri açıklandı

4.5G tarifeleri açıklandı

01.04.2016
703 kez okundu
Kenan Evren Kışlası’nda yangın.!

Kenan Evren Kışlası’nda yangın.!

30.07.2016
367 kez okundu