9 gündür kayıp olan Gülşen Keskin bulundu !

Neden Mutsuz Oluyoruz ?

İranli Reyhaneh Jabbari’nin idam öncesi mektup yayimlandi

Bebek tecavüzü ile ilgili şok gelişme

2. Dünya Savaşının En Büyük Utancı: Seks Kölesi Kadınlar

Genel 02.04.2016
7.794 kez okundu

İnsanlık adına utanç verici ve ahlaki çökmüşlüğün belki de en önemli göstergesi olan bir olay yaşandı 2. Dünya Savaşı sıralarında.

 Seks-Kadin-01
Japon ordusu, savaş esnasında askerlerinin cinsel ihtiyaçlarını karşılaması için birçok Koreli kadını, seks kölesi haline getirdi.

Sayıları 200.000’e yaklaşan bu kadınların oluşturduğu topluluğu ise konfor kadınları anlamına gelen ‘’Comfort Women’’ ismi verildi.

Seks-Kadin-02

Milyonlarca asker, yüz binlerce kadına cinsel açlığını gidermek adına senelerce tecavüz etti.

 

Bu kadınların bir kısmının savaş öncesi dönemde “hayat kadını” olduğu, bir kısmının para karşılığı bu kadınlar arasına katıldığı biliniyor.

Seks-Kadin-03

“Comfort Women” kavramını trajik hale getiren ise, bu kadınların çok büyük bir kısmının işgal edilen topraklardaki sivil halkın içinden silah zoruyla kaçırılıp tecavüze uğrayan kadınlardan oluşmasıdır.

 

O dönemde yaşayan ve seks kölesi olarak Japonlar tarafından kaçırılan bir kadın, yaşadıklarını şöyle dile getirmiş:

Seks-Kadin-05

‘’Tanımadığım bir kadın, askerler tarafından bir odaya alınmak istendi fakat kadın şiddetle karşı çıktı. Daha sonra kadını herkesin önünde dövmeye başladılar ve zorla odaya aldılar. Birkaç dakika sonra kadının kafasını kılıçla bedeninden ayırdılar ve vücudunu parçalara ayırıp, önümüze attılar.’’

 

Hayatta kalmayı başarabilmiş kadınlar yıllar sonra anılarını paylaştıklarında insanlığın utanç listesine eklenecek binlerce kaçırılma, tecavüz, cinayet ve işkence hikâyesi ortaya çıkmıştır.

Seks-Kadin-06

Askerlere hizmet verilmesi için oluşturulan evlerin aşırı sağlıksız koşulları ve cinsel yollarla bulaşan hastalıklar nedeniyle birçok kadın hastalanmış, hastalanan kadınlar ya askerlerce bizzat öldürülmüş ya da ölüme terk edilmiştir.

 

Güney Kore üzerindeki Japonya egemenliği,1945 yılında son buldu fakat o yıla kadarki yaşananların etkisi senelerce sürdü.

Seks-Kadin-111

Bu psikolojik ezilmişliğin temelinde de yatan en önemli ve belki de en rahatsız edici konu ise, uygulanan cinsel istismarlar ve binlerce insanın tecavüze uğramasıydı.

 

1945 yılından, neredeyse günümüze kadar bu yaşananlar Japonya ve Güney Kore arasında sorun yarattı.

 Seks-Kadin-09
Güney Kore hem bir özür, hem de bu durumun mağdurlarına tazminat ödenmesini istese de, 2015’in sonuna kadar Japonya bu yaşananlardan dolayı ne özür dilemeyi ne de mağdurlara para ödemeyi kabul etmedi.

Sadece kabul etmemekle kalmadı, birçok politikacı tarafından olayın normal bir durum olduğu dillendirildi.

Seks-Kadin-10
Japon politikacı Haşimoto, konu hakkında “Mermilerin yağmur ve rüzgâr gibi uçtuğu koşullarda savaşan ve hayatını ortaya koyan askerlerin dinlenmeye ve rahatlamaya ihtiyacı vardı. Bu nedenle konfor kadınları sistemi bir ihtiyaç haline dönüşmüştü. Bu durumu her

Buna rağmen, çoğunluğunu Koreli kadınların oluşturduğu mağdurlar, seslerini daha çok duyurmaya başladı.

Seks-Kadin-11
Ve bu kamuoyu baskıları, yapılan eylemler de meyvesini 2015’in sonlarında verdi ve Japonya hem yaşananlardan dolayı özür diledi hem de mağdurlara ve ailelerine yaklaşık 8milyon Dolar gibi bir tazminat ödemeyi kabul etti.

Fakat, ne özürler ne de ödenen paralar, o mağdurların yaşadığı psikolojik travmayı yok edecek kadar güçlü değil elbette.

Icih, b. 1926, Cireunghas, West Java. // Icih, b. 1926, Cireunghas, West Java. After her first husband was shot to death by the Japanese, the young widow Icih was put to work as laundry help in nearby barracks. Next she was locked up and raped and battered almost daily for three years by the barracks commander and another serviceman. At first she was still allowed every now and then to walk around the barracks under surveillance. Later she stayed locked up permanently in one of the barracks. She was beaten often and as punishment regularly didn’t get food. At the end of the war she went home very thin and sick. “My father was already dead then, I was the only child. My mother used traditional herbs to heal my wounds, rubbed me with crushed leaves and massaged my body. I wasn’t able to walk anymore, not even capable of pronouncing my name.” Icih didn’t remarry until eight years after the war, when she was fully recovered and could work again. “My husband knew I was taken by the Japanese, I told him myself, but he didn’t care.” The marriage ended in divorce after a few years, as did her next 10 marriages. She was never able to bear children; her womb was damaged by internal injuries sustained at the barracks. She adopted three children of her deceased sister. They in turn help her out in her old age, though she still consistently labors as a farm worker. She is at peace with her existence, but the rapes continue to haunt her. “It hurt so much, it was as if heaven crashed onto earth. My body can’t forget it.”

O dönemde seks kölesi olarak kullanılmış ve halen hayatta olan pek çok kadın, bu psikolojik ezilmenin yarattığı buhranla yaşamaya çalışıyor..

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.